Language
/ Contact /
New products in Armpower.net shop!

Worlds-2017 starting lists >>>

Worlds-2017 starting lists # Armwrestling # Armpower.net

Worlds-2017 starting lists ()

Junior Boys 50 kg Left

1 Uzbekistan ZOKHIR FAYZULLAEV

2 Russia AKHMAT AIBAZOV

3 Turkey HILMI YILMAZ

4 Georgia OTAR MAILASHVILI

5 Kazakhstan YERDAULET SARYBAY

6 Kazakhstan NURKHAN KADYR

7 Japan KUBOTA JOICHIRO

8 Turkey Ibrahim Kaynakci

9 Kyrgyzstan Otkur Askhat uulu

 

 

Junior Boys 50 kg Right

1 India NITISH RAJ SHRIVAS

2 Japan KUBOTA JOICHIRO

3 Kazakhstan NURKHAN KADYR

4 Kazakhstan BARISH REIISSOV

5 Georgia OTAR MAILASHVILI

6 Kyrgyzstan Otkur Askhat uulu

7 Turkey Murat Koyumcu

8 Russia AKHMAT AIBAZOV

9 Uzbekistan ZOKHIR FAYZULLAEV

10 Turkey HILMI YILMAZ

 

 

 

 

Junior Boys 55 kg Left

1 Romania DALIS BADULA

2 Kazakhstan EMIL ABBASSOV

3 Kazakhstan BARISH REIISSOV

4 Turkey EROL BAYRAM BIL

5 Ukraine DMYTRO HRYTSIUK

6 Russia EGOR FARNIEV

7 Russia ALEKSANDR VLASOV

8 Georgia DATUNA ZHISHKARIANI

9 Belarus ANDREI STASIUK

10 Georgia GOGA GVAMBERIDZE

11 Uzbekistan Tulkinjon Yuldoshev

 

 

 

Junior Boys 55 kg Right

1 Russia EGOR FARNIEV

2 Belarus ANDREI STASIUK

3 Georgia DATUNA ZHISHKARIANI

4 Georgia GOGA GVAMBERIDZE

5 Uzbekistan Tulkinjon Yuldoshev

6 Romania DALIS BADULA

7 Turkey EROL BAYRAM BIL

8 Ukraine DMYTRO HRYTSIUK

9 Kazakhstan EMIL ABBASSOV

10 Kazakhstan RAKHAT TOKMUKHAMEDULY

 

 

 

 

 

 

Junior Boys 60 kg Left

1 Bulgaria IVAN NOVOSELSKI

2 Russia IVAN FEOFILAKTOV

3 Russia ILGIZ NAFIKOV

4 Egypt ALI Hashem

5 Canada Jake Chute

6 Bulgaria TRAYAN STANOEV

7 Turkey HASAN KARAL

8 Ukraine DENYS CHORNYI

9 Georgia GULADY BUKIA

10 Kazakhstan ANUAR ABDIKERIM

11 Kazakhstan DMITRIY TYUKOV

12 Moldova EUGENIU GAVRILOVICI

13 Latvia Grivstans Eduards

14 Romania ALIN NEDELESCU

15 Turkey Bedri Demirci

16 Hungary DOMINIK KULCS

17 Sweden MATHIAS BERGLUND

 

 

Junior Boys 60 kg Right

1 Kazakhstan DMITRIY TYUKOV

2 Moldova EUGENIU GAVRILOVICI

3 Kazakhstan ANUAR ABDIKERIM

4 Latvia Grivstans Eduards

5 Canada Jake Chute

6 Bulgaria TRAYAN STANOEV

7 Turkey MEHMET ALI TURKOGLU

8 Ukraine DENYS CHORNYI

9 Georgia GULADY BUKIA

10 Romania ALIN NEDELESCU

11 Turkey Bedri Demirci

12 Hungary DOMINIK KULCS

13 Sweden MATHIAS BERGLUND

14 Bulgaria IVAN NOVOSELSKI

15 Russia ANDREI RADIONOV

16 Russia ILGIZ NAFIKOV

17 Egypt ALI Hashem

 

 

 

 

Junior Boys 65 kg Left

1 Georgia GIORGI AMBROLADZE

2 Turkey Emrehan Hekimoglu

3 Romania ADRIAN ANCULIA

4 Armenia GRIGORI KIRAKOSYAN

5 Croatia DRAZEN ŠANTAK

6 Kazakhstan YBYRAY SHOLPANOV

7 Brazil Victor Souza

8 Georgia MIKHEIL LOLISHVILI

9 Turkey AHMET RECEP CABAOGLU

10 Bulgaria TODOR YORDANOV

11 Ukraine NAZAR VOZNIUK

12 Russia DMITRII MASIN

13 Russia ARSEN KHABALOV

14 Lithuania KAROLIS MACEVICIUS

15 Egypt ABDELRAHAMAN NASR

 

Junior Boys 65 kg Right

1 Russia DMITRII MASIN

2 Russia ARSEN KHABALOV

3 Egypt ABDELRAHAMAN NASR

4 Turkey Emrehan Hekimoglu

5 Romania ADRIAN ANCULIA

6 Georgia MIKHEIL LOLISHVILI

7 Turkey AHMET RECEP CABAOGLU

8 Bulgaria TODOR YORDANOV

9 Ukraine NAZAR VOZNIUK

10 Armenia GRIGORI KIRAKOSYAN

11 United States Wyatt Pulscher

12 Croatia DRAZEN ŠANTAK

13 Kazakhstan YBYRAY SHOLPANOV

14 Brazil Victor Souza

 

 

 

Junior Boys 70 kg Left

1 Russia SARMAT DIGUROV

2 Turkey BARIS CAGDAS

3 Greece CHARALAMPOS KOUFIDAKIS

4 Ukraine BOHDAN FABRYKA

5 Turkey BUNYAMIN NAMLI

6 Slovakia DAVID CHUDIK

7 Georgia TSOTNE ZVIADAURI

8 Sweden CHRISTIAN MENDEZ FROM

9 Russia DAMIR KHAFIZOV

10 Kazakhstan ABDULMANAF TUZUYEV

11 Brazil Iago Godoy Apolinario

12 Georgia PAPUNA NOZADZE

13 Sweden RAGNAR ANDERSSON

14 Norway EIRIK BJERKADAL

 

 

Junior Boys 70 kg Right

1 Kazakhstan ABDULMANAF TUZUYEV

2 Brazil Iago Godoy Apolinario

3 Ukraine BOHDAN FABRYKA

4 Turkey BUNYAMIN NAMLI

5 Slovakia DAVID CHUDIK

6 Georgia TSOTNE ZVIADAURI

7 Russia DAMIR KHAFIZOV

8 Sweden RAGNAR ANDERSSON

9 Sweden THULE GRUBBSTROM

10 Norway EIRIK BJERKADAL

11 Georgia PAPUNA NOZADZE

12 Russia SARMAT DIGUROV

13 Turkey BARIS CAGDAS

14 Greece CHARALAMPOS KOUFIDAKIS

 

 

Junior Boys 75 kg Left

1 Iran MOHAMMAD SAM HAJI MORADI

2 Sweden JONATHAN WIEDERBERG

3 Sweden ARON DANIELSSON

4 Turkey Yusuf Berke Ercan

5 Hungary MARCEL GALAMBOS

6 Hungary DOMINIK MÉSZÁROS

7 Russia VLADISLAV TSARIKAEV

8 Turkey MERT OZARACI

9 Ukraine MAKSYM POLISHCHUK

10 Ukraine STANISLAV SOKOTUN

11 Slovakia MAREK ONDERKO

12 Russia MAKSIM MIKHAILOV

13 Uzbekistan Bekzod Olimov

14 Georgia GIORGI GURCHIANI

15 Bulgaria ERKAN MUHSIN

16 Romania ALIN TUDOR

17 Slovakia ADAM ADAMOV

 

Junior Boys 75 kg Right

1 Slovakia MAREK ONDERKO

2 Russia MAKSIM MIKHAILOV

3 Uzbekistan Bekzod Olimov

4 Georgia GIORGI GURCHIANI

5 Bulgaria ERKAN MUHSIN

6 Romania ALIN TUDOR

7 Slovakia ADAM ADAMOV

8 Sweden ARON DANIELSSON

9 Iran MOHAMMAD SAM HAJI MORADI

10 Sweden JONATHAN WIEDERBERG

11 Turkey Yunus Can

12 Hungary DOMINIK MÉSZÁROS

13 Hungary MARCEL GALAMBOS

14 Russia VLADISLAV TSARIKAEV

15 Turkey MERT OZARACI

16 Ukraine STANISLAV SOKOTUN

17 Ukraine MAKSYM POLISHCHUK

 

 

Junior Boys 80 kg Left

1 Bulgaria ELBIN FERAD

2 Russia ALEKSANDR KUZMIN

3 Italy FRANCESCO MIRASOLA

4 Ukraine DENYS PRYSHLIUK

5 Brazil ROGÉRIO MOREIRA

6 Israel AVIV AVRAHAM ZADOK

7 Ukraine YURII SELETSKYI

8 Slovakia PETER CELES

9 Slovakia JOZEF DVORSCAK

10 Russia SOSLAN DIGUROV

11 Turkey Eren Yildiz

12 Romania SERGIU SABAU

 

Junior Boys 80 kg Right

1 Ukraine YURII SELETSKYI

2 Slovakia JOZEF DVORSCAK

3 Slovakia PETER CELES

4 Russia SOSLAN DIGUROV

5 Turkey Eren Yildiz

6 Romania SERGIU SABAU

7 Bulgaria ELBIN FERAD

8 Russia ALEKSANDR KUZMIN

9 Italy FRANCESCO MIRASOLA

10 Ukraine DENYS PRYSHLIUK

11 Brazil ROGÉRIO MOREIRA

12 Israel AVIV AVRAHAM ZADOK

 

 

Junior Boys +80 kg Left

1 Sweden ALEXANDER EKLUND

2 Turkey ADEM CELIK

3 Ukraine BOGDAN ZUYAKOV

4 Ukraine VLADISLAV SLOBODIAN

5 Belarus MIKITA PAULIUCHENKA

6 Costa Rica CLAUDIO NICOLAS GUZMAN ACUÑA

7 Greece ILIAS BATSINILAS

8 Russia DMITRII ZUIKOV

9 Georgia VASO IMERLISHVILI

10 Uzbekistan Shamshod Ergashev

11 Slovakia RADOVAN ANDRASKO

12 Hungary LEVENTE NEMETH

13 Georgia GIORGI MELIKISHVILI

 

Junior Boys +80 kg Right

1 Greece ILIAS BATSINILAS

2 Russia DMITRII ZUIKOV

3 Georgia VASO IMERLISHVILI

4 Uzbekistan Shamshod Ergashev

5 Slovakia RADOVAN ANDRASKO

6 Hungary LEVENTE NEMETH

7 Georgia GIORGI MELIKISHVILI

8 Sweden ALEXANDER EKLUND

9 Russia SHAMIL BOSTANOV

10 Turkey ADEM CELIK

11 Ukraine BOGDAN ZUYAKOV

12 Ukraine VLADISLAV SLOBODIAN

13 Belarus MIKITA PAULIUCHENKA

14 Costa Rica CLAUDIO NICOLAS GUZMAN ACUÑA

 

 

 

Youth Men 55 kg Left

1 Georgia LEVANI DAVITASHVILI

2 Russia MUSSA BAYRAMKULOV

3 Bulgaria MITKO STAYKOV

4 Kazakhstan ORAZ BASSAROV

5 Malaysia MUHAMMAD SAFUAN MOHD ASIF

6 Kazakhstan ISLAM REIISSOV

7 Turkey SAID ERKAM BIYIKOGLU

8 Russia EDUARD TSUTSAEV

9 Turkey ENES TALHA AY

10 Georgia GIORGI BAKHSOLIANI

11 Ukraine HRYHORII POSOBCHUK

12 Ukraine NAZARII SAVELIUK

 

Youth Men 55 kg Right

1 Kazakhstan DAUREN ABSATTAR

2 Georgia LEVANI DAVITASHVILI

3 Russia MUSSA BAYRAMKULOV

4 Bulgaria MITKO STAYKOV

5 Kazakhstan ORAZ BASSAROV

6 Malaysia MUHAMMAD SAFUAN MOHD ASIF

7 Turkey SAID ERKAM BIYIKOGLU

8 Russia EDUARD TSUTSAEV

9 Turkey ENES TALHA AY

10 Georgia GIORGI BAKHSOLIANI

11 Ukraine HRYHORII POSOBCHUK

12 Ukraine NAZARII SAVELIUK

 

 

 

Youth Men 60 kg Left

1 Greece EFSTATHIOS TSALIDIS

2 Georgia GIGA KODUA

3 Russia ALEKSEI SHASHOV

4 Uzbekistan Maruf Sharipov

5 Tajikistan FARRUKHJON KOMILOV

6 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN

7 Turkey EMRE ALBAS

8 Russia AHMAT KARAKOTOV

9 Georgia ALEKSI ZAVRASHVILI

10 Uzbekistan Rakhmatillo Sharapov

11 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK

12 Bulgaria MUSTAFA SEFER

13 Ukraine OLEKSANDR MAKEDONSKYI

14 Turkey Adnan Ozturk

15 Kyrgyzstan Shakhman Suleimanov

 

Youth Men 60 kg Right

1 Greece EFSTATHIOS TSALIDIS

2 Georgia GIGA KODUA

3 Tajikistan FARRUKHJON KOMILOV

4 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN

5 Turkey EMRE ALBAS

6 Russia VLADISLAV PERGUSHEV

7 Russia AHMAT KARAKOTOV

8 Georgia ALEKSI ZAVRASHVILI

9 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK

10 India AJITH PARAYANICKAL JOY

11 Uzbekistan Farrukhjon Amirkulov

12 Bulgaria MUSTAFA SEFER

13 Ukraine OLEKSANDR MAKEDONSKYI

14 Turkey Adnan Ozturk

15 Kyrgyzstan Shakhman Suleimanov

 

 

Youth Men 65 kg Left

1 Turkey Harun Ozmen

2 Turkey Durucan Cakmak

3 Ukraine YAROSLAV MAKSIUTENKO

4 Kazakhstan NURDAULET KADYR

5 Georgia SHALVA ZURABASHVILI

6 Russia EGOR LESHTAEV

7 Russia ERZIMAN ALISULTANOV

8 Czech Republic ONDREJ RASKA

 

 

Youth Men 65 kg Right

1 Turkey Durucan Cakmak

2 Turkey Harun Ozmen

3 Ukraine YAROSLAV MAKSIUTENKO

4 Kazakhstan NURDAULET KADYR

5 Georgia SHALVA ZURABASHVILI

6 Russia EGOR LESHTAEV

7 Russia ERZIMAN ALISULTANOV

8 Czech Republic ONDREJ RASK

 

 

 

Youth Men 70 kg Left

1 Slovakia JAN GABOR

2 Norway DEGZON LAJCI

3 Ukraine DENYS MATIASH

4 Moldova OLEG TUDOREAN

5 Georgia IRAKLI ZIRAKASHVILI

6 Kazakhstan VALERIY MIKUSHOV

7 Romania MARIUS LICUT

8 Uzbekistan Shakhriyor Khafizov

9 Greece Petros Peridis

10 Russia ALEXANDR ZHEREBENKOV

11 Russia ASLAN TEMIRSULTANOV

12 Egypt Mostafa Yousry

13 Turkey Mehmet Emin Sozer

14 Georgia NIKA BRAGVADZE

15 Bulgaria HRISTIYAN MALAKOV

16 Hungary BENEDEK KISS

 

 

Youth Men 70 kg Right

1 Slovakia JAN GABOR

2 Georgia VALIKO ICHKITI

3 Norway DEGZON LAJCI

4 Moldova OLEG TUDOREAN

5 Georgia IRAKLI ZIRAKASHVILI

6 Kazakhstan VALERIY MIKUSHOV

7 Romania MARIUS LICUT

8 Greece Petros Peridis

9 Russia ALEXANDR ZHEREBENKOV

10 Russia ASLAN TEMIRSULTANOV

11 Egypt Mostafa Yousry

12 Turkey Mehmet Emin Sozer

13 Bulgaria HRISTIYAN MALAKOV

14 Hungary BENEDEK KISS

 

 

Youth Men 75 kg Left

1 Hungary ERIK ORBÁN

2 Turkey Berkay Akdeniz

3 Turkey Mehmet Urkut

4 Russia ANTON LAGUN

5 Belarus IVAN VIARENICH

6 Poland MICHAL KACZOROWSKI

7 Kazakhstan NURDAULET YESHENBEKOV

8 Kazakhstan ALIZHAN MURATOV

9 Georgia VAKHTANG LABADZE

10 Georgia BETKILI ONIANI

11 Ukraine ROMAN MANTYKA

12 Tajikistan ISMATULLO UMAROV

13 Latvia KRASOVSKIS VLADISLAVS

14 Russia SERGEY OTCHIK

 

 

Youth Men 75 kg Right

1 Hungary ERIK ORBÁN

2 Turkey Berkay Akdeniz

3 Russia ANTON LAGUN

4 Belarus IVAN VIARENICH

5 Poland MICHAL KACZOROWSKI

6 Kazakhstan NURDAULET YESHENBEKOV

7 Kazakhstan ALIZHAN MURATOV

8 Georgia VAKHTANG LABADZE

9 Georgia BETKILI ONIANI

10 Ukraine ROMAN MANTYKA

11 Tajikistan ISMATULLO UMAROV

12 Latvia KRASOVSKIS VLADISLAVS

13 Turkey RAHIM TOKGUN

 

 

Youth Men 80 kg Left

1 Hungary SANDOR SZTANEK

2 Georgia MERALI BROIANI

3 Kazakhstan ALIBEK KALMAKHAN

4 Croatia PETAR TRIPLAT

5 Russia BAISANGUR SOLTYKHANOV

6 Sweden TONI ANTTILA

7 Georgia TORNIKE GIGAURI

8 Ukraine DMYTRO CHALIUK

9 Slovakia MAREK EMERICI

10 India PRANJIT SAIKIA

11 Turkey muhammed gumusoglu

12 Russia AKHMED KURBANOV

13 Ukraine HLIB OBOZDA

14 Turkey Berkan Karakasoglu

15 Norway MATHIAS DAHLSENG LANGELAND

16 Hungary EDMOND HALÁSZ

17 Italy GABRIELE GIURDANELLA

 

 

Youth Men 80 kg Right

1 Uzbekistan SANJAR YULDOSHEV

2 Hungary SANDOR SZTANEK

3 Ukraine BOHDAN-MYKHAILO SLOTSKYI

4 Georgia MERALI BROIANI

5 Croatia PETAR TRIPLAT

6 Kazakhstan ALIBEK KALMAKHAN

7 Russia BAISANGUR SOLTYKHANOV

8 Sweden TONI ANTTILA

9 Georgia TORNIKE GIGAURI

10 Slovakia MAREK EMERICI

11 Bulgaria YOSIF TONEV

12 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV

13 India PRANJIT SAIKIA

14 Turkey muhammed gumusoglu

15 Russia AKHMED KURBANOV

16 Ukraine HLIB OBOZDA

17 Turkey Berkan Karakasoglu

18 Norway MATHIAS DAHLSENG LANGELAND

19 Hungary EDMOND HALÁSZ

20 Italy GABRIELE GIURDANELLA

 

 

 

Youth Men 85 kg Left

1 Turkey Alperen Altan

2 Georgia GIORGI BASHARULI

3 Ukraine OLEH PETRENKO

4 Kazakhstan KAISAR KABILOV

5 Turkey OGUZHAN KOCAK

6 Bulgaria BORISLAV BACHEV

7 Bulgaria NEDALIN HRISTOV

8 Sweden ALEXANDER JONSSON

9 Ukraine ARTEM SEREDA

10 Russia DAVID KURGINIAN

11 Hungary SZILARD SZAKALAS

12 Sweden GABRIEL JONSSON

13 Russia ELDAR BUBENKO

14 Slovakia OLIVER HRIC

15 Poland KACPER SINICA

 

Youth Men 85 kg Right

1 Turkey Alperen Altan

2 Georgia GIORGI BASHARULI

3 Ukraine OLEH PETRENKO

4 Kazakhstan KAISAR KABILOV

5 Bulgaria BORISLAV BACHEV

6 Bulgaria NEDALIN HRISTOV

7 Ukraine ARTEM SEREDA

8 Sweden ALEXANDER JONSSON

9 Russia DAVID KURGINIAN

10 Hungary SZILARD SZAKALAS

11 Poland KACPER SINICA

12 Russia ELDAR BUBENKO

13 Slovakia OLIVER HRIC

 

 

Youth Men 90 kg Left

1 Russia IURII KOLCHIN

2 Sweden EMIL EKSTROM

3 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV

4 Georgia DAVIT TEDORADZE

5 Croatia MARKO KOGL

6 Russia SOSLAN GASSIEV

7 Turkey aruz ilyas

8 Kazakhstan RAUAN ALIBEKOV

9 Bulgaria АСПАРУХ ТОТЕВ

10 Turkey Ozgur Yilmaz

 

Youth Men 90 kg Right

1 Sweden EMIL EKSTROM

2 Russia IURII KOLCHIN

3 Croatia MARKO KOGL

4 Russia SOSLAN GASSIEV

5 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV

6 Georgia DAVIT TEDORADZE

7 Turkey talha sener

8 Turkey aruz ilyas

9 Kazakhstan RAUAN ALIBEKOV

10 Bulgaria АСПАРУХ ТОТЕВ

 

 

 

Youth Men +90 kg Left

1 Georgia DAVIT DZIDZIKASHVILI

2 Norway KRISTIAN STYVE KRAAKENES

3 Sweden TOBIAS SPORRONG

4 Romania SERGIU PAVEN

5 Switzerland MARTIN WEHRLE

6 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV

7 Ukraine OLEH DANILOV

8 Czech Republic VACLAV VACULOVIC

9 Kazakhstan AIDYN BAKTYYAROV

10 Georgia DAVITI ARABULI

11 Armenia DAVIT MADOYAN

12 Russia ZAKHAR BAGAEV

13 Hungary MARTON NAGY

 

 

Youth Men +90 kg Right

1 Switzerland MARTIN WEHRLE

2 India SHIVAM SHARMA

3 Georgia DAVIT DZIDZIKASHVILI

4 Norway KRISTIAN STYVE KRAAKENES

5 Sweden TOBIAS SPORRONG

6 Romania SERGIU PAVEN

7 Ukraine OLEH DANILOV

8 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV

9 Czech Republic VACLAV VACULOVIC

10 Kazakhstan AIDYN BAKTYYAROV

11 Georgia DAVITI ARABULI

12 Armenia DAVIT MADOYAN

13 Russia ZAKHAR BAGAEV

14 Hungary MARTON NAGY

 

 

 

Junior Girls 45 kg Left

1 Uzbekistan Iroda Kodirova

2 Ukraine YULIIA MUKHA

3 Ukraine IRYNA ZAHORULKO

4 Turkey MERVE GUR

5 Kazakhstan DESHI DURSAYEVA

6 Turkey Fadime Urkut

7 Hungary DZSENIFER KULCS

 

Junior Girls 45 kg Right

1 Uzbekistan Iroda Kodirova

2 Ukraine YULIIA MUKHA

3 Hungary DZSENIFER KULCS

4 Kazakhstan DESHI DURSAYEVA

5 Ukraine IRYNA ZAHORULKO

6 Turkey MERVE GUR

7 Turkey HANDE NUR KILIC

 

 

Junior Girls 50 kg Left

1 Slovakia MARTINA DURIANOVA

2 Slovakia NIKOLA NUTTOVA

3 Kazakhstan YEKATERINA SAVCHENKO

4 Ukraine DIANA DEMCHENKO

5 Kazakhstan EVGENIYA GUNKO

6 Uzbekistan KHUMORA RAKHMANKULOVA

7 Turkey SUDE GUN

8 Russia RAILYA TUCHINA

9 Turkey GAMZE CINAR

10 Ukraine LESIA VARYCH

 

Junior Girls 50 kg Right

1 Slovakia MARTINA DURIANOVA

2 Slovakia NIKOLA NUTTOVA

3 Kazakhstan YEKATERINA SAVCHENKO

4 Ukraine DIANA DEMCHENKO

5 Kazakhstan EVGENIYA GUNKO

6 Uzbekistan KHUMORA RAKHMANKULOVA

7 Turkey SUDE GUN

8 Russia RAILYA TUCHINA

9 Ukraine LESIA VARYCH

 

 

 

Junior Girls 55 kg Left

1 Ukraine YULIIA TOCHYNSKA

2 Turkey DIDEM CELIK

3 Russia AMINA TIMEROVA

4 Slovakia MARTINA SOJKOVA

5 Uzbekistan Nazokat Solieva

6 Turkey SUKRIYE YILMAZ

7 Hungary ZSOFIA GALLFY

8 Kazakhstan LAZZAT MALIKAIDAR

9 Ukraine ANNA ZIOMENKO

10 Sweden AMANDA KRISTENSSON

 

 

 

Junior Girls 55 kg Right

1 Ukraine YULIIA TOCHYNSKA

2 Turkey DIDEM CELIK

3 Russia AMINA TIMEROVA

4 Slovakia MARTINA SOJKOVA

5 Uzbekistan Nazokat Solieva

6 Turkey SUKRIYE YILMAZ

7 Hungary ZSOFIA GALLFY

8 Kazakhstan LAZZAT MALIKAIDAR

9 Ukraine ANNA ZIOMENKO

10 Sweden AMANDA KRISTENSSON

 

Junior Girls 60 kg Left

1 Slovakia BARBARA AJPEKOVA

2 Slovakia TEREZA RASLIKOVA

3 Turkey AYSAN ERGUL

4 Kazakhstan KURALAY ABDULLA

5 Croatia MIHAELA KOGL

6 Sweden ELIN JANEHEIM

7 Turkey SUMEYYE DEMIRCIOGLU

8 Ukraine VERONIKA KOZYRATSKA

9 Hungary LUCA VERBOCZKI

 

Junior Girls 60 kg Right

1 Ukraine IRYNA FEDIURA

2 Slovakia TEREZA RASLIKOVA

3 Slovakia BARBARA AJPEKOVA

4 Turkey AYSAN ERGUL

5 Croatia MIHAELA KOGL

6 Sweden ELIN JANEHEIM

7 Turkey SUMEYYE DEMIRCIOGLU

8 Ukraine VERONIKA KOZYRATSKA

9 Hungary LUCA VERBOCZKI

 

 

 

Junior Girls 65 kg Left

1 Russia DIANA GUZZITAEVA

2 Russia ADELIA FAZDALOVA

3 Ukraine YANINA NAZARKO

4 Turkey SENA NUR MAVZER

5 Turkey GULISTAN MEMIS

 

Junior Girls 65 kg Right

1 Russia DIANA GUZZITAEVA

2 Russia ADELIA FAZDALOVA

3 Ukraine YANINA NAZARKO

4 Turkey SENA NUR MAVZER

5 Turkey GULISTAN MEMIS

 

 

Junior Girls 70 kg Left

1 Russia ZALINA KHOSROEVA

2 Ukraine DARYNA SVATUKHA-ZUBAKOVA

3 Turkey Ayse Gur

4 Turkey YETER BAG

5 Russia ELMIRA SHAFIGULLINA

 

 

Junior Girls 70 kg Right

1 Russia ZALINA KHOSROEVA

2 Ukraine DARYNA SVATUKHA-ZUBAKOVA

3 Turkey Ayse Gur

4 Turkey YETER BAG

5 Russia ELMIRA SHAFIGULLINA

 

 

Junior Girls +70 kg Left

1 Russia MILENA DOGUZOVA

2 Russia SOFIA VOLKOVA

3 Slovakia MICHAELA VAKONIC

4 Kazakhstan OXANA PISMENNAYA

5 Ukraine RUSLANA KULYK

6 Slovakia BARBORA BAJCIOVA

7 Kazakhstan ZHANSUIGEN MAMEDOVA

 

Junior Girls +70 kg Right

1 Russia MILENA DOGUZOVA

2 Russia SOFIA VOLKOVA

3 Slovakia MICHAELA VAKONIC

4 Kazakhstan OXANA PISMENNAYA

5 Ukraine RUSLANA KULYK

6 Slovakia BARBORA BAJCIOVA

7 Kazakhstan ZHANSUIGEN MAMEDOVA

 

 

Youth Women 50 kg Left

1 Moldova VALERIA CHIPĂRUȘ

2 Kazakhstan ASSEL ABDIBEK

3 Kazakhstan AYBALA KARIMBAYEVA

4 Turkey Elif Daldaban

5 Russia ALMIRA KHABIBULLINA

6 Turkey GULISTAN KORKMAZ

7 Uzbekistan Durdona Kholmukhammatova

8 Belarus DARYA YATSKEVICH

9 Egypt MARIAM ELMETWALY

10 Russia NATALIA BOGDANOVSKAYA

 

Youth Women 50 kg Right

1 Moldova VALERIA CHIPĂRUȘ

2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA

3 Kazakhstan AYBALA KARIMBAYEVA

4 Turkey Elif Daldaban

5 Russia ALMIRA KHABIBULLINA

6 Turkey GULISTAN KORKMAZ

7 Kazakhstan AKMARAL SOVETKHANOVA

8 Belarus DARYA YATSKEVICH

9 Egypt MARIAM ELMETWALY

10 Russia NATALIA BOGDANOVSKAYA

 

 

 

Youth Women 55 kg Left

1 Russia VALERIYA SADOVNIKOVA

2 Ukraine LUDMYLA DEMENKO

3 Hungary VIVIEN KULCS

4 Turkey UMRAN KESER

5 Slovakia KRISTINA MAGUSINOVA

6 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA

7 Turkey Hazel Kurucay

8 Sweden JENNIFER LUNDGREN VILUND

9 Ukraine ANNA RYKUN

10 Russia MILANA BAEVA

11 Kazakhstan BALZHAN ZERENKHANOVA

 

 

Youth Women 55 kg Right

1 Russia VALERIYA SADOVNIKOVA

2 Ukraine LUDMYLA DEMENKO

3 Hungary VIVIEN KULCS

4 Turkey UMRAN KESER

5 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA

6 Slovakia KRISTINA MAGUSINOVA

7 Turkey Hazel Kurucay

8 Sweden JENNIFER LUNDGREN VILUND

9 Ukraine ANNA RYKUN

10 Russia MILANA BAEVA

11 Kazakhstan BALZHAN ZERENKHANOVA

 

 

Youth Women 60 kg Left

1 Armenia MARGARITA NERSISYAN

2 Kazakhstan KAMILLA ALIYEVA

3 Finland ALEXANDRA ASPLUND

4 Sweden HANNA SKYE

5 Turkey Mizgin Akkus

6 Hungary HENRIETTA BARZSO

7 Russia SVETLANA HOROSHUN

8 Ukraine VIKTORIIA ROZHKO

9 Romania ADINA PAVEN

10 Russia BELLA PLIEVA

11 Ukraine DIANA HONCHAR

 

 

Youth Women 60 kg Right

1 Armenia MARGARITA NERSISYAN

2 Kazakhstan KAMILLA ALIYEVA

3 Finland ALEXANDRA ASPLUND

4 Sweden HANNA SKYE

5 Turkey Mizgin Akkus

6 Hungary HENRIETTA BARZSO

7 Russia SVETLANA HOROSHUN

8 Russia KSENIIA ZORIANKINA

9 Ukraine VIKTORIIA ROZHKO

10 Romania ADINA PAVEN

11 Ukraine DIANA HONCHAR

 

 

 

Youth Women 65 kg Left

1 Moldova MIHAELA LAZARI

2 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA

3 Russia ANASTASIIA KARPOVA

4 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA

5 Turkey Gul Tuyluoglu

6 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI

7 Ukraine MARYNA SHULIKA

 

Youth Women 65 kg Right

1 Russia AMINAT RADZHABOVA

2 Bulgaria SVETLA STOYANOVA

3 Moldova MIHAELA LAZARI

4 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA

5 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA

6 Turkey Gul Tuyluoglu

7 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI

8 Ukraine MARYNA SHULIKA

 

 

 

Youth Women 70 kg Left

1 Russia LUBOV KHARCHENKO

2 Kazakhstan ALENA STANSKAYA

3 Turkey BEYZANUR AVCI

4 Turkey AYSU DAMAR

5 Sweden TOVE NORELIUS

6 Kazakhstan KENZHEKYZ KAUPENOVA

7 Ukraine KSENIIA SKYRDA

 

 

Youth Women 70 kg Right

1 Russia LUBOV KHARCHENKO

2 Kazakhstan ALENA STANSKAYA

3 Turkey BEYZANUR AVCI

4 Turkey AYSU DAMAR

5 Sweden TOVE NORELIUS

6 Kazakhstan KENZHEKYZ KAUPENOVA

7 Ukraine KSENIIA SKYRDA

 

 

Youth Women +70 kg Left

1 Turkey TUGCENUR KURT

2 Turkey CILEM DEMIRHAN

3 Russia NADIRA OTAROVA

4 Ukraine ANASTASIIA SHCHOLOKOVA

5 Kazakhstan AIZHAN MAIMAKOVA

6 Russia DANARA OCHIROVA

7 Sweden JESSICA LINDKVIST

 

Youth Women +70 kg Right

1 Turkey TUGCENUR KURT

2 Turkey CILEM DEMIRHAN

3 Russia NADIRA OTAROVA

4 Ukraine ANASTASIIA SHCHOLOKOVA

5 Kazakhstan AIZHAN MAIMAKOVA

6 Russia DANARA OCHIROVA

7 Sweden JESSICA LINDKVIST

 

 

Master Men 70 kg Left

1 Norway RUNE MOELNAA

2 Iran GHORBANALI EBRAHIMIOMRANI

3 Georgia GURAMI GIGOLASHVILI

4 Hungary TIBOR KŐRÖSI

5 Hungary SÁNDOR SZABÓ

6 Ukraine OLEH PLETIN

7 Bulgaria ИВЕЛИН МИЛЕВ

8 United States Jim Jensen

9 Costa Rica FABIO HIDALGO OVIEDO

10 France Artsvik GHARAGYOZYAN

11 Israel ROMAN MEDVEDSKY

12 Russia EDUARD BOLDYREV

13 Turkey YUSUF UCAK

14 Croatia DRAZEN KOGL

15 Uzbekistan Zayni Mamatkulov

16 Russia IGOR GAVASHELI

17 Canada ALAIN GOYER

 

 

Master Men 70 kg Right

1 Norway RUNE MOELNAA

2 Iran GHORBANALI EBRAHIMIOMRANI

3 Georgia GURAMI GIGOLASHVILI

4 Hungary TIBOR KŐRÖSI

5 Ukraine OLEH PLETIN

6 Bulgaria ИВЕЛИН МИЛЕВ

7 United States Jim Jensen

8 Costa Rica FABIO HIDALGO OVIEDO

9 France Artsvik GHARAGYOZYAN

10 Israel ROMAN MEDVEDSKY

11 Russia EDUARD BOLDYREV

12 Croatia DRAZEN KOGL

13 Hungary CSABA HELYES

14 Russia IGOR GAVASHELI

15 Canada ALAIN GOYER

 

 

 

Master Men 80 kg Left

1 Russia ALEKSEI ATLASKIN

2 Sweden NIKLAS BERG

3 Sweden TOBIAS KARLSSON

4 Norway OEYVIND BIRKELAND

5 Hungary JANOS DOBROCSI

6 Greece KONSTANTINOS ILIAS

7 Hungary IMRE VALYI

8 Russia ALEXANDER ANFILOFEV

9 Switzerland PASCAL GIRARD

10 Belgium OLIVIER HEUSE

11 Ukraine ROMAN RUDNYTSKYY

12 Costa Rica ERICK ARMANDO VALVERDE

13 Finland JANNE TAMMI

14 Belgium SAMUEL LESAGE

15 Bulgaria KIRIL BOGDANSKI

16 Canada Sean Weaver

17 Ukraine OLEKSANDR STEBELIAK

 

 

 

Master Men 80 kg Right

1 Finland LASSE LUUKINEN

2 Russia ALEKSEI ATLASKIN

3 Sweden TOBIAS KARLSSON

4 Sweden NIKLAS BERG

5 Hungary JANOS DOBROCSI

6 Hungary LAJOS KONYA

7 Norway OEYVIND BIRKELAND

8 United States SIMON BERRIOCHOA

9 Greece KONSTANTINOS ILIAS

10 Russia ALEXANDER ANFILOFEV

11 Italy ERMANNO MARANGON

12 Italy MASSIMO CESARI

13 Belgium OLIVIER HEUSE

14 Croatia MISLAV DROKAN

15 Costa Rica ERICK ARMANDO VALVERDE

16 Costa Rica GERMAN GUTIERREZ BADILLA

17 United States Luke Pulscher

18 Finland JANNE TAMMI

19 Belgium SAMUEL LESAGE

20 Japan NISHIKAWA WATARU

21 Bulgaria KIRIL BOGDANSKI

22 Canada Sean Weaver

23 Ukraine OLEKSANDR STEBELIAK

24 Norway FRODE ANDERSEN

 

 

 

 

Master Men 90 kg Left

1 Ukraine OLEKSANDR TKACHUK

2 Nigeria KAZE CHAWAI

3 United States Ron Ermini

4 Australia Rik Kamana

5 Korea JINSU SO

6 Hungary ALBERT NÉMETH

7 Iran ALI ALIAKBARI

8 Sweden JIMMY WAHLMAN

9 Iran MAJID MIR SOLTANI

10 Romania EDUARD KOLOSWARI

11 Canada WAYDE GRAVES

12 Turkey UNAL TURKER

13 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI

14 Norway OTTAR ARNE BERG

15 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS

16 Hungary LASZLO KELEMEN

17 Slovakia STEFAN CERNAK

18 Romania DINU DOBREAN

19 Ukraine VADYM GOLOVENKO

20 Finland JAMI KOHO

21 Uzbekistan Khurshid Yusupov

22 Poland JERZY KWIATKOWSKI

23 Japan TAKENAKA KEN

24 Sweden TORBJORN MOLEN

25 Norway AINARS CIRPONIS

26 United States JOSHUA GRANT

 

 

Master Men 90 kg Right

1 Romania EDUARD KOLOSWARI

2 Iran MAJID MIR SOLTANI

3 Sweden JIMMY WAHLMAN

4 Hungary ATTILA MÉSZÁROS

5 Hungary PÉTER HÉZSER

6 Iran ALI ALIAKBARI

7 Ukraine OLEKSANDR TKACHUK

8 Nigeria ADENIYI DADA

9 United States Ron Ermini

10 Australia Rik Kamana

11 Korea JINSU SO

12 Norway OTTAR ARNE BERG

13 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI

14 Turkey UNAL TURKER

15 Canada WAYDE GRAVES

16 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS

17 Slovakia STEFAN CERNAK

18 Romania DINU DOBREAN

19 Ukraine VADYM GOLOVENKO

20 Japan TAKENAKA KEN

21 Poland JERZY KWIATKOWSKI

22 Finland JAMI KOHO

23 Sweden TORBJORN MOLEN

24 Norway AINARS CIRPONIS

25 United States JOSHUA GRANT

 

 

 

Master Men 100 kg Left

1 India HARPREET SINGH MATHAROO

2 Hungary ROBERT BOGDAN

3 Russia EDUARD KHRAMTSOV

4 Turkey MUHAMMED BAYRAKLI

5 Uzbekistan Dilhod Fayziev

6 Romania OLIMPIU FAT

7 Bulgaria EMANUIL MANASIEV

8 Turkey ERKAN DAMAR

9 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI

10 Sweden STEFAN SVENSSON

11 Ukraine YEVHEN LITOVTSEV

12 Norway JAN-MAGNE SELNES

13 Sweden MAGNUS LUNDGREN

14 England PAUL MAIDEN

15 Romania RAUL BIDIU

16 Hungary ISTVÁN MACZ

17 Kazakhstan TALGAT ALPYSPAYEV

18 United States Scott Partington

19 Bulgaria LACHEZAR SAVCHEV

20 Japan DASAI MASAKI

21 Canada Mark MacPhail

22 Canada Trevor Adams

23 Russia VALERII SENUSHIN

24 Ukraine GENNADII SHTANKEVYCH

25 Poland MACIEJ CYRAN

 

 

 

Master Men 100 kg Right

1 India SHAJU AMBALATH UMMER

2 India HARPREET SINGH MATHAROO

3 Hungary ROBERT BOGDAN

4 Russia EDUARD KHRAMTSOV

5 Turkey MUHAMMED BAYRAKLI

6 Switzerland MUHMET DOGAN SIMSEK

7 Romania OLIMPIU FAT

8 Bulgaria EMANUIL MANASIEV

9 Turkey ERKAN DAMAR

10 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI

11 Sweden STEFAN SVENSSON

12 Ukraine YEVHEN LITOVTSEV

13 Kazakhstan TALGAT ALPYSPAYEV

14 United States Scott Partington

15 United States Chris Myers

16 Slovakia TOMAS KISS

17 Japan DASAI MASAKI

18 Bulgaria LACHEZAR SAVCHEV

19 Canada Mark MacPhail

20 Canada Trevor Adams

21 Russia VALERII SENUSHIN

22 Ukraine GENNADII SHTANKEVYCH

23 Poland MACIEJ CYRAN

24 Romania RAUL BIDIU

25 Italy ANDREA BONALDO

26 Hungary ISTVÁN MACZ

27 Sweden MAGNUS LUNDGREN

28 England PAUL MAIDEN

29 Norway JAN-MAGNE SELNES

 

 

 

Master Men +100 kg Left

1 Netherlands BARYS YEUTUKHOVICH

2 Germany Sergej Maier

3 Russia ANTON MINAEV

4 Canada Trevor Sanipass

5 Greece Giorgos Charalampopoulos

6 Hungary ATTILA DOBOS

7 Hungary IMRE SZÁNTI

8 Romania RADU GEORGESCU

9 Romania DANUT BORBIL

10 Kyrgyzstan Zulumbek Kyigyrov

11 England DEAN BOLT

12 Turkey Hakan Calhan

13 Moldova LILIAN OPREA

14 India JASBIR CHHAWLA

15 Georgia MERAB APTSIAURI

16 Russia OLEG MELENTEV

17 Czech Republic DUSAN TESARIK

18 Iran MORTEZA HAJIMORADI

19 Armenia ARSEN GABRIELYAN

20 Poland SLAWOMIR GLOWACKI

21 Latvia CINGULIS DZINTARS

22 Turkey RESAT KARACA

 

 

Master Men +100 kg Right

1 England DEAN BOLT

2 Turkey Hakan Calhan

3 Hungary ATTILA DOBOS

4 Hungary LÁSZLÓ FEHÉR

5 Romania DANUT BORBIL

6 Kyrgyzstan Zulumbek Kyigyrov

7 Netherlands BARYS YEUTUKHOVICH

8 Germany Sergej Maier

9 Russia ANTON MINAEV

10 Canada Trevor Sanipass

11 Nigeria OGENNA NMEZU

12 Canada MARC-ANDRE CAMPEAU

13 Costa Rica ALEJANDRO GOMEZ LOPEZ

14 Greece Giorgos Charalampopoulos

15 Moldova LILIAN OPREA

16 India JASBIR CHHAWLA

17 Georgia MERAB APTSIAURI

18 Bulgaria GEORGI GEORGIEV

19 Czech Republic DUSAN TESARIK

20 Iran MORTEZA HAJIMORADI

21 Armenia KARAPET AGHAJANYAN

22 Armenia ARSEN GABRIELYAN

23 Poland SLAWOMIR GLOWACKI

24 Latvia CINGULIS DZINTARS

25 Turkey RESAT KARACA

26 Russia ALEKSEI UREZOV

 

 

Grand Master Men 75 kg Left

1 Russia RAVIL GALIULLIN

2 Italy GIOVANNI ACCARDO

3 United States MARK GAIMS

4 Kazakhstan YERKIN ALIMZHANOV

5 Kazakhstan ABDUALI TASTANOV

6 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY

7 Canada SYLVIO BOURQUE

8 Ukraine SERHII NESTERENKO

9 Romania DANIEL PATRASCU

10 United States Randy Nelson

11 Finland JARMO STOOR

12 Ukraine ANATOLII PASTUSHENKO

 

 

Grand Master Men 75 kg Right

1 Russia RAVIL GALIULLIN

2 Italy GIOVANNI ACCARDO

3 United States MARK GAIMS

4 Kazakhstan YERKIN ALIMZHANOV

5 Kazakhstan ABDUALI TASTANOV

6 Canada SYLVIO BOURQUE

7 Ukraine SERHII NESTERENKO

8 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY

9 United States John Shipes

10 Finland JARMO STOOR

11 Ukraine ANATOLII PASTUSHENKO

12 Romania DANIEL PATRASCU

 

 

 

Grand Master Men 90 kg Left

1 Finland JUKKA-PEKKA LUKKARILA

2 Canada Chris Scott

3 United States David Mike West

4 Sweden PETER SUNDLOF

5 Switzerland RICCARDO MANZINI

6 Lithuania ROMUTIS PALISKIS

7 Romania MIRCEA CARLOGANU

8 Bulgaria DANIEL ZHIVKOV

9 Kazakhstan MARAT AKHMETKALIYEV

10 Hungary GYULA KIS

11 Switzerland NICOLAS CURRAT

12 Armenia DAVIT NERSISYAN

13 England PAUL MITCHELL

14 Poland WOJCIECH WALESKO

 

 

Grand Master Men 90 kg Right

1 Sweden PETER SUNDLOF

2 Finland JUKKA-PEKKA LUKKARILA

3 Canada Chris Scott

4 United States David Mike West

5 Switzerland RICCARDO MANZINI

6 Lithuania ROMUTIS PALISKIS

7 Belgium FREDERIC ANDRE

8 Romania MIRCEA CARLOGANU

9 Bulgaria DANIEL ZHIVKOV

10 Kazakhstan MARAT AKHMETKALIYEV

11 Sweden THIMY LUNDGREN

12 Switzerland NICOLAS CURRAT

13 Hungary GYULA KIS

14 Armenia DAVIT NERSISYAN

15 England PAUL MITCHELL

 

 

Grand Master Men 100 kg Left

1 Kyrgyzstan ANATOLII SAKHAROV

2 Russia MIKHAIL SHESHIN

3 Austria ROBERT MOKESCH

4 Lithuania SIGITAS PALISKIS

5 Italy IVANO PERUCH

6 Kyrgyzstan SERGEI CHINALIEV

7 Bulgaria LYUBEN IVANOV

8 Germany MICHAEL MUCHA

9 Romania RELU ROBESCU

10 United States Alan Bown

11 United States Jim Fitzsimmons

 

 

Grand Master Men 100 kg Right

1 Kyrgyzstan ANATOLII SAKHAROV

2 Russia MIKHAIL SHESHIN

3 Austria ROBERT MOKESCH

4 Lithuania SIGITAS PALISKIS

5 Italy IVANO PERUCH

6 Hungary FERENC SIMON

7 Kyrgyzstan SERGEI CHINALIEV

8 Bulgaria LYUBEN IVANOV

9 Germany MICHAEL MUCHA

10 United States Jim Fitzsimmons

11 United States Alan Bown

12 Romania RELU ROBESCU

 

 

Grand Master Men +100 kg Left

1 Australia Murray McKay

2 Ukraine MYKOLA KHITSENKO

3 Norway KURT HAAKON KVIKSTAD

4 Turkey MEHMET KASKA

5 Russia SERGEY SOROKA

6 United States ROBERT BAXTER

7 Poland STANISLAW GRALAK

8 Slovakia PAVOL BAKA

 

Grand Master Men +100 kg Right

1 Australia Murray McKay

2 Ukraine MYKOLA KHITSENKO

3 Norway KURT HAAKON KVIKSTAD

4 Turkey MEHMET KASKA

5 Russia SERGEY SOROKA

6 United States ROBERT BAXTER

7 Slovakia PAVOL BAKA

8 Poland STANISLAW GRALAK

 

 

Senior Grand Master 75 kg Left

1 Hungary PETER PEPE KOVACS

2 Russia VICTOR ZAYTSEV

3 Poland WIESLAW PODGORSKI

4 Japan MACHIDA KOZO

5 United States Ed Grossman

6 United States Dick Ingwaldson

 

Senior Grand Master 75 kg Right

1 Hungary PETER PEPE KOVACS

2 Russia VICTOR ZAYTSEV

3 Hungary MIHALY JOZSA

4 Poland WIESLAW PODGORSKI

5 Ukraine VALENTYN YERMOLENKO

6 Japan MACHIDA KOZO

7 United States Ed Grossman

8 United States Dick Ingwaldson

 

 

Senior Grand Master 90 kg Left

1 Germany SANDOR SZILAGY

2 Norway ARNE THUEN

3 Poland ANDRZEJ HYMER

4 Italy MARIO CLAUDIO BERNARDI

 

 

Senior Grand Master 90 kg Right

1 Germany SANDOR SZILAGY

2 Norway ARNE THUEN

3 Poland ANDRZEJ HYMER

4 Italy MARIO CLAUDIO BERNARDI

 

 

Senior Grand Master 100 kg Left

1 Russia VIACHESLAV DANILOV

2 Russia PETR PROKHOROV

3 Greece PANTELIS FILIKIDIS

4 Kazakhstan MUKHAMEDOLLA AGZAMOV

5 Sweden JONNY JONSSON

6 Czech Republic JAROSLAV STUSEK

7 Italy BERTACCHI GIULIO

8 Italy REA CLAUDIO

 

Senior Grand Master 100 kg Right

1 Russia VIACHESLAV DANILOV

2 Russia PETR PROKHOROV

3 Kazakhstan MUKHAMEDOLLA AGZAMOV

4 Sweden JONNY JONSSON

5 Czech Republic JAROSLAV STUSEK

6 Italy REA CLAUDIO

7 Italy BERTACCHI GIULIO

 

 

Senior Grand Master +100 kg Left

1 France Alain PRATALI

2 Ukraine VALERIY GOLOVCHENKO

3 Russia FANIS NURETDINOV

4 United States Artie Badger Drewes

5 Italy GUIDO MORUZZI

6 Poland KONSTANTY KROLIK

7 Hungary PAL HOLLANDI

 

Senior Grand Master +100 kg Right

1 France Alain PRATALI

2 Ukraine VALERIY GOLOVCHENKO

3 Russia FANIS NURETDINOV

4 United States Artie Badger Drewes

5 Lithuania VYDAS MIKELIONIS

6 Italy GUIDO MORUZZI

7 Poland KONSTANTY KROLIK

8 Hungary PAL HOLLANDI

 

Master Women 60 kg Left

1 Brazil CHRIS SOUZA

2 Turkey TULAY TASKIN

3 Brazil GISELE ASSIS

4 Croatia BLAZENKA TROBIC KOGL

5 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA

6 Bulgaria LEONSYA DOKUZOVA

7 Canada Paula O'Connell

8 Ukraine VIKTORIIA KARHOPOLTSEVA

9 Sweden LISA LUNDBERG

10 Hungary ANDREA FAZEKAS

 

 

Master Women 60 kg Right

1 Brazil CHRIS SOUZA

2 Turkey TULAY TASKIN

3 Croatia BLAZENKA TROBIC KOGL

4 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA

5 Brazil GISELE ASSIS

6 Bulgaria LEONSYA DOKUZOVA

7 Canada Paula O'Connell

8 Ukraine VIKTORIIA KARHOPOLTSEVA

9 Sweden LISA LUNDBERG

10 Hungary ANDREA FAZEKAS

 

 

Master Women 70 kg Left

1 Hungary KRISZTINA EHMANN

2 Romania ROXANA GEORGESCU

3 Kyrgyzstan Elena Taratorina

4 Bulgaria LADA HADZIEVA

5 Sweden PIRJO LAITURI

6 Russia LARISA BOROVINSKAYA

7 Sweden MARLENE LINDGREN

8 Poland MARLENA WAWRZYNIAK

 

 

Master Women 70 kg Right

1 Hungary KRISZTINA EHMANN

2 Kyrgyzstan Elena Taratorina

3 Bulgaria LADA HADZIEVA

4 Sweden PIRJO LAITURI

5 Russia LARISA BOROVINSKAYA

6 Sweden MARLENE LINDGREN

7 Egypt FATMA HUSSEIN

8 Poland MARLENA WAWRZYNIAK

 

 

Master Women 80 kg Left

1 Russia RUZIA GABDRAKHMANOVA

2 Sweden VIKTORIA ALVELAND

3 Sweden CAMILLA KATTSTROM

4 Ukraine LILIYA ZANKO

5 Bulgaria DONKA YOVCHEVA

6 Hungary ZSUZSA AHMED

7 Canada Sarah Robar

 

Master Women 80 kg Right

1 Russia RUZIA GABDRAKHMANOVA

2 Sweden VIKTORIA ALVELAND

3 Sweden CAMILLA KATTSTROM

4 Bulgaria DONKA YOVCHEVA

5 Hungary ZSUZSA AHMED

6 Canada Sarah Robar

 

 

Master Women +80 kg Left

1 Sweden ANNA GRONLUND

2 United States Nancy Hart

3 Sweden ULRICA SEIJBOLD

4 Egypt GIHAN MOUSTAFA

 

Master Women +80 kg Right

1 Sweden ANNA GRONLUND

2 United States Nancy Hart

3 Sweden ULRICA SEIJBOLD

4 Egypt GIHAN MOUSTAFA

 

 

Grand Master Women Left

1 United States CATHY MERRILL

2 Kyrgyzstan OLGA IAROSLAVTSEVA

3 Greece Toota Giannopoulou

 

Grand Master Women Right

1 United States CATHY MERRILL

2 Kyrgyzstan OLGA IAROSLAVTSEVA

3 Greece Toota Giannopoulou

 

 

Senior Men 55 kg Left

1 Kazakhstan MEDET URAZBEKOV

2 Uzbekistan Sherzod Rakhmonov

3 Hungary TAMÁS HORVÁTH

4 Ukraine PAVLO MATEIASH

5 Russia IREK ZIIATDINOV

6 Bulgaria DIMITAR MARINCHEV

7 Bulgaria MITKO STAYKOV

8 Romania RUSLAN BALAIUS

9 Russia MUSSA BAYRAMKULOV

10 India MONOJ DEBNATH

11 Georgia ALEKS PRETSUASHVILI

12 Georgia LEVANI POGOSIANI

13 Kazakhstan ISLAM REIISSOV

14 Ukraine MAKSYM MARCHENKO

15 Egypt OMAR SAID

 

 

 

Senior Men 55 kg Right

1 Kazakhstan DAUREN ABSATTAR

2 India AJITH PARAYANICKAL JOY

3 Uzbekistan Sherzod Rakhmonov

4 Hungary TAMÁS HORVÁTH

5 Ukraine PAVLO MATEIASH

6 Bulgaria DIMITAR MARINCHEV

7 Bulgaria MITKO STAYKOV

8 Romania RUSLAN BALAIUS

9 Russia MUSSA BAYRAMKULOV

10 India MONOJ DEBNATH

11 Georgia ALEKS PRETSUASHVILI

12 Georgia LEVANI POGOSIANI

13 Kazakhstan ISLAM REIISSOV

14 Ukraine MAKSYM MARCHENKO

15 Egypt OMAR SAID

16 Russia ARSEN CHOMAEV

 

Senior Men 60 kg Left

1 Egypt ALI Hashem

2 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN

3 Bulgaria GEORGI GAIDARDZHIEV

4 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN

5 Georgia ALEKSI ZAVRASHVILI

6 Georgia IMEDA TCHINTCHARAULI

7 Russia AHMAT KARAKOTOV

8 Russia ROMAN TSEREKAEV

9 Turkey EMRE ALBAS

10 Uzbekistan Ubaydulla Oltiboev

11 Turkey Adem Bedir

12 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK

13 Nigeria KINGSLEY ONUEGBU

14 Egypt MOHAMED Abdelghani

15 Bulgaria MUSTAFA SEFER

 

 

Senior Men 60 kg Right

1 Egypt ALI Hashem

2 Kazakhstan NURDAULET AIDARKHAN

3 Bulgaria GEORGI GAIDARDZHIEV

4 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN

5 Georgia ALEKSI ZAVRASHVILI

6 Georgia IMEDA TCHINTCHARAULI

7 Russia AHMAT KARAKOTOV

8 Italy THOMAS MANGHI

9 Russia ROMAN TSEREKAEV

10 Turkey Adem Bedir

11 Kazakhstan TALGATBEK RUSTEMBEK

12 Egypt MOHAMED Abdelghani

13 Bulgaria MUSTAFA SEFER

 

 

 

Senior Men 65 kg Left

1 Nigeria DANIEL OGBA

2 Moldova ANDREI CURUS

3 India SOUDH NAZEEMA NUJUM

4 Turkey yunus emre deniz

5 United States Kevin Polacek

6 Malaysia RAYMOND WONG CHUNG PIN

7 Hungary IMRE CSIGA

8 Uzbekistan Tulkin Habibov

9 Kazakhstan VALI FARAJOV

10 Russia OLEG CHERKASOV

11 Hungary CSABA KOLLAR

12 Italy SILVIU GHEORGHITA

13 Croatia DRAZEN KOGL

14 Germany JAN TAGER

15 Germany FABIAN TAGER

16 Bulgaria RADOSLAV SKENDEROV

17 Russia IRBEK KHUBAEV

18 Georgia MERAB KAKABADZE

19 Israel ROMAN MEDVEDSKY

20 Georgia VILENI GABRAVA

21 Sweden MARIUS IUSKA

22 Egypt ELSAYED MAHMOUD

23 Canada MATTHEW SMITH

24 Armenia DAVIT STEPANYAN

25 United States ROBERT BELLEY

26 Kazakhstan TALGAT AKTAYEV

27 Turkey YUSUF ZIYA YILDIZOGLU

28 Lithuania KAROLIS MACEVICIUS

 

 

Senior Men 65 kg Right

1 Nigeria SAMUEL EGESIMBA

2 Moldova ANDREI CURUS

3 India SOUDH NAZEEMA NUJUM

4 United States Evan Raftopoulos

5 Korea SANGJIN SEO

6 United States Kevin Polacek

7 Vietnam Duc Duong

8 Malaysia RAYMOND WONG CHUNG PIN

9 Hungary IMRE CSIGA

10 Uzbekistan Tulkin Habibov

11 Russia OLEG CHERKASOV

12 Kazakhstan VALI FARAJOV

13 Italy SILVIU GHEORGHITA

14 Croatia DRAZEN KOGL

15 Slovakia MILAN FABER

16 Hungary CSABA KOLLAR

17 Germany FABIAN TAGER

18 Germany JAN TAGER

19 Bulgaria RADOSLAV SKENDEROV

20 Turkey YUSUF UCAK

21 Georgia MERAB KAKABADZE

22 Israel ROMAN MEDVEDSKY

23 Georgia VILENI GABRAVA

24 Sweden MARIUS IUSKA

25 Egypt ELSAYED MAHMOUD

26 Canada MATTHEW SMITH

27 Russia MAKSIM YANDUBAEV

28 Armenia DAVIT STEPANYAN

29 Kazakhstan TALGAT AKTAYEV

30 Turkey YUSUF ZIYA YILDIZOGLU

 

 

Senior Men 70 kg Left

1 Kazakhstan SERGEY YERMOLCHIK

2 Lithuania MINDAUGAS TARASAITIS

3 Armenia AZAT SRAPYAN

4 Armenia EMIL AMIRSHADYAN

5 Russia SARMAT DIGUROV

6 Ukraine DENYS MATIASH

7 Georgia ZAZA OKROTSVARIDZE

8 Moldova DANIEL PROCOPCIUC

9 Hungary ALEX BARZSO

10 Georgia IRAKLI ZIRAKASHVILI

11 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV

12 Norway ERLEND HOERTE JENSSEN

13 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV

14 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV

15 Romania MARIUS LICUT

16 Slovakia DOMINIK GLOD

17 Kazakhstan ZAIR AKHMEDOV

18 Italy CRISTIAN ZANINI

19 Norway OYVIND BJOERNSTAD AUSTLID

20 Finland TOPI SAARANLUOMA

21 United States Keith Armbrester

22 Turkey sinan pehliman

23 Poland Dawid Groch

24 Japan SATO RYUTA

25 India TRIDIP MEDHI

26 India ARJUN MENON MELE VEEDU

27 Slovakia JAN VOJENCAK

28 Belarus DZMITRY TSIUSHYN

29 Nigeria OJEYINKA OJELOLA

30 Nigeria CHUKWUMA EMECHETA

31 Egypt Mostafa Yousry

 

 

 

Senior Men 70 kg Right

1 Kazakhstan SERGEY YERMOLCHIK

2 United States ROBERT BELLEY

3 Canada ALAIN GOYER

4 Lithuania MINDAUGAS TARASAITIS

5 Armenia EMIL AMIRSHADYAN

6 Armenia AZAT SRAPYAN

7 Ukraine ADAM KUZLO

8 United States VAZGEN SOGHOYAN

9 Georgia ZAZA OKROTSVARIDZE

10 Moldova DANIEL PROCOPCIUC

11 Hungary ALEX BARZSO

12 Georgia IRAKLI ZIRAKASHVILI

13 Russia ARTUR MAKAROV

14 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV

15 Norway ERLEND HOERTE JENSSEN

16 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV

17 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV

18 Romania MARIUS LICUT

19 Kazakhstan ZAIR AKHMEDOV

20 Slovakia DOMINIK GLOD

21 Iran babak farajollahialishah

22 Italy CRISTIAN ZANINI

23 Norway OYVIND BJOERNSTAD AUSTLID

24 Finland TOPI SAARANLUOMA

25 Turkey sinan pehliman

26 Poland Dawid Groch

27 India TRIDIP MEDHI

28 India ARJUN MENON MELE VEEDU

29 Japan SATO RYUTA

30 Slovakia JAN VOJENCAK

31 Japan TAKEDA MASAYUKI

32 Belarus DZMITRY TSIUSHYN

33 Nigeria OLAMIDE FALADE

34 Egypt Mostafa Yousry

 

 

 

 

Senior Men 75 kg Left

1 Nigeria OBINNA SORIBE

2 Nigeria CHIMEZIE ILECHUKWU

3 Belarus IVAN VIARENICH

4 Poland RAFAL WOZNY

5 Tajikistan AKMAL SADULLOEV

6 Belarus YAUHEN MASLOUSKI

7 Sweden ROBERT RODIN

8 Sweden JOHANNES ANDERSSON

9 Italy MIRKO PIEROTTI

10 Uzbekistan Anvar Numonov

11 Greece DIMITRIS FILIKIDIS

12 Greece VASILEIOS MANIADAKIS

13 Romania VIOREL DOBRIN

14 Romania ALEXANDRU SALAJANU

15 Hungary ZSOLT FABIAN

16 Bulgaria DIMITAR DANOVSKI

17 Italy PLACIDO GIOCO

18 Bulgaria SVETOSLAV KALCHEV

19 Norway LARS MATTIS ANDRESEN

20 Ukraine SERGIY MELNYK

21 Russia KHETAG DZITIEV

22 Georgia BETKILI ONIANI

23 Georgia DAVIT SAMUSHIA

24 Ukraine VIACHESLAV ZHYHYLII

25 Armenia ARMAN PIROYAN

26 Kazakhstan MAGZHAN SHAMIYEV

27 Kazakhstan SHYNBOLAT RAIKHANOV

28 Armenia VREZH SEDRAKYAN

29 United States MICHAEL HANN

30 Russia MAKSIM FILIPPOV

31 Latvia KRASOVSKIS VLADISLAVS

 

Senior Men 75 kg Right

1 Nigeria TEMITOPE JACKSON

2 Nigeria VICTOR OTUMCHERE

3 Poland RAFAL WOZNY

4 Georgia OTAR TAVARTKILADZE

5 Tajikistan AKMAL SADULLOEV

6 India LENIN THAMBY KOLLANNOOR

7 Belarus YAUHEN MASLOUSKI

8 Sweden ROBIN LUNDGREN

9 Sweden JOHANNES ANDERSSON

10 Italy MIRKO PIEROTTI

11 Iran SAKHID IZADI

12 Greece DIMITRIS FILIKIDIS

13 Greece VASILEIOS MANIADAKIS

14 Romania VIOREL DOBRIN

15 Hungary ZSOLT FABIAN

16 Bulgaria DIMITAR DANOVSKI

17 Italy PLACIDO GIOCO

18 Bulgaria SVETOSLAV KALCHEV

19 Norway LARS MATTIS ANDRESEN

20 Ukraine SERGIY MELNYK

21 Germany MATTHIAS SCHLITTE

22 Russia KHETAG DZITIEV

23 Georgia DAVIT SAMUSHIA

24 Ukraine VIACHESLAV ZHYHYLII

25 United States SIMON BERRIOCHOA

26 Kazakhstan MAGZHAN SHAMIYEV

27 Kazakhstan SHYNBOLAT RAIKHANOV

28 Armenia VREZH SEDRAKYAN

29 Russia GEORGII KHUBAEV

30 Latvia AMOLINS JANIS

31 Armenia DERENIK STEPANYAN

32 United States MICHAEL HANN

33 Latvia KRASOVSKIS VLADISLAVS

 

 

 

Senior Men 80 kg Left

1 Latvia GRAVIS KASPARS

2 Armenia DERENIK STEPANYAN

3 Ukraine YEVHENII BEZHENAR

4 Sweden HENRIK AXMAN

5 Latvia RAIMONDS LIEPINS

6 Uzbekistan Shukhrat Nabiev

7 Israel ADAM AVGANA

8 Georgia ZURAB TAVBERIDZE

9 Georgia TORNIKE GIGAURI

10 Russia ATSAMAZ URTAEV

11 Russia GEORGII TAUTIEV

12 Ukraine DMYTRO CHALIUK

13 Belarus DZMITRY MIKHEI

14 Bulgaria DETELIN YONCHEV

15 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV

16 Hungary DAVID SOMOGYI

17 Romania DANIEL ANDRONACHE

18 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI

19 Turkey HAMZA ZIYPAK

20 Kazakhstan YEVGENIY GETALO

21 Uzbekistan DMITRIY DOKUCHAEV

22 Kazakhstan ALIZHAN MURATOV

23 Hungary ATTILA LÉNÁRT

24 Sweden PATRIK BERG

25 Finland JANNE TAMMI

26 Tajikistan FARRUKH YAKUBOV

27 Tajikistan SAFO MURODZODA

28 Lithuania SARUNAS MANARKA

29 India PRANJIT SAIKIA

30 Slovakia MATUS HLUBIK

31 Nigeria UZOMA EKECHI

32 Canada Shea Dickie

33 Nigeria KINGSLEY MARK

 

Senior Men 80 kg Right

1 Latvia GRAVIS KASPARS

2 Nigeria ADEDAMOLA EKUNDAYO

3 Finland LASSE LUUKINEN

4 Ukraine YEVHENII BEZHENAR

5 Latvia RAIMONDS LIEPINS

6 Armenia ARMAN PIROYAN

7 Kazakhstan ALIBEK KALMAKHAN

8 Uzbekistan Abdullo Mukhamedov

9 Israel ADAM AVGANA

10 Georgia ZURAB TAVBERIDZE

11 Russia ATSAMAZ URTAEV

12 Russia GEORGII TAUTIEV

13 Belarus DZMITRY MIKHEI

14 Bulgaria CVETAN GASHEVSKI

15 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV

16 Switzerland PASCAL GIRARD

17 Romania DANIEL ANDRONACHE

18 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI

19 Turkey HAMZA ZIYPAK

20 Belgium OLIVIER HEUSE

21 Uzbekistan Sanjar Shodmanov

22 Hungary PÉTER ZOVÁNYI

23 Hungary BALÁZS MERGL

24 Sweden PATRIK BERG

25 Sweden SEBASTIAN SJODIN

26 Georgia BEKA TAVBERIDZE

27 Costa Rica GERMAN GUTIERREZ BADILLA

28 Finland JANNE TAMMI

29 United States Luke Pulscher

30 India PRANJIT SAIKIA

31 Tajikistan FARRUKH YAKUBOV

32 Tajikistan SAFO MURODZODA

33 Japan NISHIKAWA WATARU

34 Lithuania SARUNAS MANARKA

35 Kazakhstan VALERIY BARANOV

36 Slovakia MATUS HLUBIK

37 Nigeria FELIX OYINBO

38 Canada Shea Dickie

 

 

 

 

Senior Men 85 kg Left

1 Bulgaria СТЕФАН ЛЕНГАРОВ

2 Armenia ARAM AGHAMALYAN

3 Russia VIKTOR SHEVELENKO

4 United States Gene Feist

5 Kazakhstan NURDAULET SADIVAKASSOV

6 Poland KAMIL LACIAK

7 Moldova IVAN VÎRLAN

8 Kazakhstan VLADIMIR USTINOV

9 Mexico Alan Guerra

10 Finland JAAKKO KINNUNEN

11 Finland KRISTIAN UUSITALO

12 United States Paul Konen

13 Uzbekistan Shakhzod Sharofiddinov

14 Costa Rica ANTHONY BELFORT OROZCO

15 Belarus ARTSIOM BABIANOK

16 Sweden SEBASTIAN SJODIN

17 Sweden NIKLAS NANNESTAD

18 Ukraine IHOR PASIEKA

19 Georgia GIORGI TVALIASHVILI

20 Hungary GERGELY FALUDI

21 Uzbekistan Diyor Yuldashev

22 Slovakia RADOSLAV DOBROVIC

23 Slovakia MICHAL GIRASEK

24 Romania DANIEL BARBU

25 Bulgaria PLAMEN DIMITROV

26 Russia MARAT AYBAZOV

27 Georgia ELCHIN BINATOV

28 Ukraine OLEH ZHOKH

29 Moldova ANDREI MINASCURTA

30 Japan TAKENAKA KEN

31 Tajikistan DZHAMOLIDIN KARIMOV

 

 

Senior Men 85 kg Right

1 Nigeria LUCKY UMOKORO

2 Nigeria OLUSEGUN OROBIYI

3 Bulgaria СТЕФАН ЛЕНГАРОВ

4 Armenia ARAM AGHAMALYAN

5 Kazakhstan VLADIMIR USTINOV

6 Poland KAMIL LACIAK

7 Moldova IVAN VÎRLAN

8 Kazakhstan NURDAULET SADIVAKASSOV

9 United States Gene Feist

10 Finland KRISTIAN UUSITALO

11 Mexico Alan Guerra

12 Uzbekistan Islom Jovliev

13 Costa Rica ANTHONY BELFORT OROZCO

14 Belarus ARTSIOM BABIANOK

15 Georgia GIORGI TVALIASHVILI

16 Sweden NIKLAS NANNESTAD

17 Ukraine IHOR PASIEKA

18 Hungary GERGELY FALUDI

19 Slovakia RADOSLAV DOBROVIC

20 Slovakia MICHAL GIRASEK

21 Romania DANIEL BARBU

22 Bulgaria PLAMEN DIMITROV

23 Sweden ALEXANDER JONSSON

24 Russia MARAT AYBAZOV

25 Russia KHADZHIMURAT ZOLOEV

26 Turkey OGUZHAN KOCAK

27 Georgia ELCHIN BINATOV

28 Japan TAKENAKA KEN

29 Moldova ANDREI MINASCURTA

30 Tajikistan DZHAMOLIDIN KARIMOV

 

 

Senior Men 90 kg Left

1 United States JOSHUA GRANT

2 Kazakhstan ANDREY STEPANCHUK

3 Armenia VLADIMIR MNATSAKANYAN

4 Ukraine PETRO MARHARINT

5 Ukraine IEVGENII PRUDNYK

6 Georgia JABA GETIASHVILI

7 Georgia IRAKLI GAMTENADZE

8 Russia ALAN MAKEEV

9 Bulgaria SASHO ANDREEV

10 Bulgaria EMIL ILCHEV

11 Hungary PETER KOVACS

12 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS

13 Slovakia LADISLAV HERVAY

14 Hungary NÁNDOR ZOBOKI

15 Italy ZANCHI LUCA

16 Romania PAUL AVRAM

17 Turkey Deniz Kan

18 United States Ron Ermini

19 India VIKRAM SHEKHAWAT

20 Lithuania AURIMAS BALSEVICIUS

21 Russia SEGREI BOGOSLOVOV

22 Nigeria OBINNA IZUEHIE

 

 

 

Senior Men 90 kg Right

1 Russia ARTEM TAINOV

2 Ukraine PETRO MARHARINT

3 Kazakhstan ANDREY STEPANCHUK

4 Georgia IRAKLI GAMTENADZE

5 Ukraine IEVGENII PRUDNYK

6 Bulgaria SASHO ANDREEV

7 Italy ERMES PAGANIN

8 Bulgaria EMIL ILCHEV

9 Hungary PETER KOVACS

10 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS

11 Slovakia LADISLAV HERVAY

12 Hungary NÁNDOR ZOBOKI

13 Romania PAUL AVRAM

14 Italy ZANCHI LUCA

15 Georgia PETRE TSIKARIDZE

16 Turkey Deniz Kan

17 Israel ADHAM MISHLEB

18 Korea JINSU SO

19 Finland TERO SAARINEN

20 United States David Mike West

21 United States Ron Ermini

22 India GURWINDER SINGH

23 India VIKRAM SHEKHAWAT

24 Lithuania AURIMAS BALSEVICIUS

25 Sweden OLLE FORS

26 Russia SEGREI BOGOSLOVOV

27 Nigeria CHIDIEBERE EZEUGONNAYA

 

 

 

 

Senior Men 100 kg Left

1 Slovakia MARTIN CALETKA

2 Australia Lachlan Adair

3 United States Jim Fitzsimmons

4 Armenia VARDAN DAVTYAN

5 Finland MATTI MARJOMAA

6 Belarus ANTON MELNIKOV

7 Croatia VIKTORIO SOVIC

8 Korea TAEKYUNG LEE

9 Hungary ISTVÁN FRUM

10 France Aymeric PRADINES

11 Hungary VIKTOR DUDÁS

12 Kazakhstan GEORGIY DZERANOV

13 Egypt MOHAMED ABDELMOATI

14 Kazakhstan ALEXANDR GETALO

15 Slovakia SAMUEL HLUBIK

16 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI

17 Switzerland JULIEN CECERE

18 Bulgaria YORDAN TSONEV

19 Russia IVAN MATYUSHENKO

20 Bulgaria LYBOMIR MILANOV

21 Ukraine AYDER ALIDINOV

22 Georgia VAKHTANG BERIDZE

23 Georgia GIORGI ONIANI

24 Italy ADRIAN LUTAI

25 Armenia ARMEN CHAPUKHYAN

26 Uzbekistan Uchkun Gayibnazarov

27 Uzbekistan Iskander Iskhakov

28 Ukraine ANTON KALIAZIN

29 Finland TOPI JUVONEN

30 Canada STEVE GABER

31 India HARPREET SINGH MATHAROO

32 Spain GUSTAVO PEREZ

33 Spain NINO SALVATORE FERNANDEZ

34 Russia NIKOLAI KOLESNICHENKO

 

Senior Men 100 kg Right

1 Bulgaria STOYAN GOLEMANOV

2 Georgia LEVANI MOTSONELIDZE

3 Slovakia MARTIN CALETKA

4 Australia Lachlan Adair

5 Japan DASAI MASAKI

6 India SHIVAM SHARMA

7 Belgium CEDRIC LA COLA

8 United States Chris Myers

9 United States Jim Fitzsimmons

10 Finland MATTI MARJOMAA

11 Armenia VARDAN DAVTYAN

12 Korea TAEKYUNG LEE

13 Belarus ANTON MELNIKOV

14 Croatia IVO KRIŽAN

15 Croatia VIKTORIO SOVIC

16 Iran NEMAT GHAFARINIA

17 Hungary ISTVÁN FRUM

18 France Aymeric PRADINES

19 Hungary VIKTOR DUDÁS

20 Kazakhstan GEORGIY DZERANOV

21 Egypt MOHAMED ABDELMOATI

22 Kazakhstan ALEXANDR GETALO

23 Slovakia SAMUEL HLUBIK

24 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI

25 Switzerland JULIEN CECERE

26 Bulgaria YORDAN TSONEV

27 Russia CHERMEN HADAEV

28 Ukraine AYDER ALIDINOV

29 Armenia ARMEN CHAPUKHYAN

30 Uzbekistan Iskander Iskhakov

31 Italy ADRIAN LUTAI

32 Ukraine ANTON KALIAZIN

33 Canada STEVE GABER

34 India SHAJU AMBALATH UMMER

35 Finland TOPI JUVONEN

36 Spain GUSTAVO PEREZ

37 Spain NINO SALVATORE FERNANDEZ

38 Russia NIKOLAI KOLESNICHENKO

 

 

 

Senior Men 110 kg Left

1 Russia ARTEM GRISHIN

2 Japan KANAMARU AKIRA

3 Turkey AHMET YENERER

4 Egypt Ibrahem Helmy

5 Ukraine ILLIA IZMAN

6 Latvia TOMSONS NORMUNDS

7 Brazil VITOR POS

8 Ukraine OLEG MYKHAILENKO

9 Russia VITALII LALETIN

10 Turkey ENGIN ERDOGAN

11 Bulgaria MARIN PANTALEEV

12 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV

13 Kazakhstan IGOR KUZMIN

14 Hungary GÁBOR FARKAS

15 Hungary ANDRÁS KÁROLYI

16 Georgia GIORGI ROSTOMASHVILI

17 United States Alex De La Toro

 

 

Senior Men 110 kg Right

1 Russia ARTEM GRISHIN

2 Ukraine ILLIA IZMAN

3 Latvia TOMSONS NORMUNDS

4 India HARPREET SINGH MATHAROO

5 Japan KANAMARU AKIRA

6 Turkey AHMET YENERER

7 Egypt Ibrahem Helmy

8 Ukraine OLEG MYKHAILENKO

9 Russia VITALII LALETIN

10 Turkey ENGIN ERDOGAN

11 Georgia GIORGI ONIANI

12 Brazil VITOR POS

13 Bulgaria MARIN PANTALEEV

14 Bulgaria MITKO PETROV

15 Italy FRANK LAMPARELLI

16 Kazakhstan IGOR KUZMIN

17 Hungary ÁDÁM BAUMANN

18 Hungary ANDRÁS KÁROLYI

19 Georgia GIORGI ROSTOMASHVILI

20 United States Alex De La Toro

 

 

 

Senior Men +110 kg Left

1 United States Derek smith

2 Poland PIOTR MATUSIAK

3 Kazakhstan ALEXANDR KOBESSOV

4 Kazakhstan MAGOMED MARKHIYEV

5 Belarus ALIAKSANDR YANKOUSKI

6 Turkey FERİT OSMANLİ

7 Finland ANTERO VIIKKI

8 United States Paul Fischer

9 Finland JUHA SAVOLAINEN

10 Norway RAYMOND LILLEMO

11 Norway SINDRE HALLAND THORBJOERNSEN

12 Hungary SZILÁRD ODONICS

13 Hungary KRISZTIÁN JUHÁSZ

14 Turkey BORA GUNER

15 Romania SABIN BADULESCU

16 Romania IOAN PUSCASU

17 Italy MANUEL BATTAGLIA

18 Russia DMITRII SILAEV

19 India JASBIR CHHAWLA

20 Sweden ERIK FAHLGREN

21 Georgia LEVAN SAGINASHVILI

22 Belarus DZMITRY SHMYKO

23 Slovakia PETER SPUSTA

24 Cameroon JULIEN MARTIN

25 Georgia GENADI KVIKVINIA

26 Russia RUSLAN MALTCEV

 

 

Senior Men +110 kg Right

1 United States Derek smith

2 Poland PIOTR MATUSIAK

3 Canada MARC-ANDRE CAMPEAU

4 Kazakhstan ALEXANDR KOBESSOV

5 Kazakhstan MAGOMED MARKHIYEV

6 Turkey FERİT OSMANLİ

7 United States Paul Fischer

8 Finland ANTERO VIIKKI

9 Finland JUHA SAVOLAINEN

10 Norway SINDRE HALLAND THORBJOERNSEN

11 Norway RAYMOND LILLEMO

12 Hungary ATTILA JÁMBOR

13 Hungary SZILÁRD ODONICS

14 Turkey BORA GUNER

15 Italy MANUEL BATTAGLIA

16 Romania IOAN PUSCASU

17 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV

18 Romania SABIN BADULESCU

19 India JASBIR CHHAWLA

20 Sweden ERIK FAHLGREN

21 Georgia LEVAN SAGINASHVILI

22 Russia DMITRII SILAEV

23 Russia OLEG MELENTEV

24 Belarus DZMITRY SHMYKO

25 Slovakia PETER SPUSTA

26 Cameroon JULIEN MARTIN

27 Georgia GENADI KVIKVINIA

 

 

 

Senior Women 50 kg Left

1 Belarus DARYA YATSKEVICH

2 Kazakhstan EVGENIYA GUNKO

3 Brazil ANNA SANTOS

4 Egypt MARIAM ELMETWALY

5 Russia ELIZAVETA RESHETNIK

6 Russia KRISTINA TIHONOVA

7 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO

8 Sweden JONNA BLIND

9 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA

10 Italy CHIARA ACCIAIO

11 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA

12 Turkey ESRA KIRAZ

13 Kazakhstan AKMARAL SOVETKHANOVA

14 Bulgaria INA BANEVA

15 Hungary REBEKA HORVÁTH

16 Ukraine ANNA HRANATOVA

 

 

Senior Women 50 kg Right

1 Brazil ANNA SANTOS

2 Russia BELLA BATCHAEVA

3 Kazakhstan EVGENIYA GUNKO

4 Belarus DARYA YATSKEVICH

5 Egypt MARIAM ELMETWALY

6 Russia MILYAUSHA GIMRANOVA

7 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO

8 Sweden JONNA BLIND

9 Ukraine MARYNA LEVCHENKO

10 Italy CHIARA ACCIAIO

11 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA

12 Turkey ESRA KIRAZ

13 Bulgaria INA BANEVA

14 Kazakhstan AKMARAL SOVETKHANOVA

15 Hungary REBEKA HORVÁTH

 

 

 

Senior Women 55 kg Left

1 Finland IDA KRONKVIST

2 Kazakhstan TATYANA VERINA

3 Turkey SEVAL DURMUS

4 Belarus KATSIARYNA VIARENICH

5 Russia DIANA BAREEVA

6 Lithuania DOVILE PAUPARYTE

7 Sweden MARIA LUNDKVIST

8 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA

9 Finland ERIKA KETOLA

10 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA

11 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA

12 Russia ALINA VOLKOVA

13 Switzerland LEILA LEUENBERGER

14 Brazil CHRIS SOUZA

15 Turkey UMRAN KESER

16 Uzbekistan Vazira Khakimova

17 Lithuania GINTARE STRAVINSKAITE

 

 

Senior Women 55 kg Right

1 Sweden MARIA LUNDKVIST

2 Finland IDA KRONKVIST

3 Kazakhstan TATYANA VERINA

4 Turkey SEVAL DURMUS

5 Belarus KATSIARYNA VIARENICH

6 Russia DIANA BAREEVA

7 Lithuania DOVILE PAUPARYTE

8 Kazakhstan LAZZAT MALIKAIDAR

9 Finland ERIKA KETOLA

10 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA

11 Canada ASHLEY MAHER

12 Switzerland LEILA LEUENBERGER

13 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA

14 Russia ALINA VOLKOVA

15 Lithuania GINTARE STRAVINSKAITE

16 Brazil CHRIS SOUZA

17 Turkey UMRAN KESER

 

 

 

Senior Women 60 kg Left

1 Kazakhstan ELVIRA SHADYRKUL

2 Russia EKATERINA AFONINA

3 United States DEBBIE BANAIAN

4 Sweden VIKTORIA KARLSSON

5 Brazil TATIANE FARIA

6 Russia LUIZA GABUEVA

7 Turkey ARZU KUSLAR

8 Sweden ELIN JANEHEIM

9 Hungary HENRIETTA BARZSO

10 Turkey EMEL SALMAN

11 Romania IONELA ROSU

12 Poland MALGORZATA OSTROWSKA

 

Senior Women 60 kg Right

1 United States DEBBIE BANAIAN

2 Kazakhstan ELVIRA SHADYRKUL

3 Russia EKATERINA AFONINA

4 Sweden VIKTORIA KARLSSON

5 Russia LUIZA GABUEVA

6 Turkey ARZU KUSLAR

7 Brazil TATIANE FARIA

8 Hungary HENRIETTA BARZSO

9 Kazakhstan AIGERIM KARAMANOVA

10 Turkey EMEL SALMAN

11 Poland MALGORZATA OSTROWSKA

12 Romania IONELA ROSU

 

 

 

Senior Women 65 kg Left

1 Ukraine MARYNA SHULIKA

2 Russia NATALIA TORSEEVA

3 Russia LUBOV KHARCHENKO

4 India RITA PRIYANKA ANTHONY

5 Moldova GALINA ȘAMOTA

6 Turkey seyma aksoy

7 Slovakia DAGMAR PETROVA

8 Slovakia LUCIA DEBNAROVA

9 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA

10 Sweden FIA REISEK

11 Ukraine LINA DEMENKO

12 Sweden MALIN KLEINSMITH

13 Georgia IRINA DRIAEVA

14 Egypt FATMA HUSSEIN

15 Kazakhstan OLGA SHLIZHEVSKAYA

 

Senior Women 65 kg Right

1 Russia NATALIA TORSEEVA

2 India RITA PRIYANKA ANTHONY

3 Moldova GALINA ȘAMOTA

4 Slovakia DAGMAR PETROVA

5 Slovakia LUCIA DEBNAROVA

6 Kazakhstan YEKATERINA LYAKHOVA

7 Ukraine LINA DEMENKO

8 Sweden FIA REISEK

9 Sweden MALIN KLEINSMITH

10 Russia ADELIA FAZDALOVA

11 Georgia IRINA DRIAEVA

12 Egypt FATMA HUSSEIN

13 Kazakhstan OLGA SHLIZHEVSKAYA

 

 

 

 

 

 

Senior Women 70 kg Left

1 Kazakhstan KENZHEKYZ KAUPENOVA

2 Brazil GABRIELA VASCONCELOS

3 Russia ELENA KULPINA

4 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA

5 Turkey BEYZANUR AVCI

6 Hungary BRIGITTA IVANFI

7 Belarus VIKTORYIA KAVALEK

8 United States Shawna Feist

9 Kazakhstan TATYANA TRUBINA

10 Russia INNA MALIVANOVA

11 Switzerland LAURE FLEURY

 

Senior Women 70 kg Right

1 Russia VIKTORIA VORONINA

2 Kazakhstan KENZHEKYZ KAUPENOVA

3 Brazil GABRIELA VASCONCELOS

4 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA

5 Turkey BEYZANUR AVCI

6 Hungary BRIGITTA IVANFI

7 Italy LAYLA LAMPARELLI

8 United States Shawna Feist

9 Belarus VIKTORYIA KAVALEK

10 Russia INNA MALIVANOVA

11 Switzerland LAURE FLEURY

12 Kazakhstan TATYANA TRUBINA

 

 

Senior Women 80 kg Left

1 Lithuania RASA SRUOGINIENE

2 Italy ELISABETTA CANTON

3 Turkey NURHAN USTUNKAYA

4 Russia IRINA MAKEEVA

5 Ukraine IRYNA ROZHESHCHENKO

6 Ukraine OKSANA DIACHENKO

7 Kazakhstan OXANA PISMENNAYA

8 Russia RUZIA GABDRAKHMANOVA

9 Georgia NINO MAKHARADZE

 

 

Senior Women 80 kg Right

1 Costa Rica KRISTIN CASTILLO CASTILLO

2 Lithuania RASA SRUOGINIENE

3 Italy ELISABETTA CANTON

4 Turkey NURHAN USTUNKAYA

5 Ukraine OKSANA DIACHENKO

6 Ukraine LILIYA ZANKO

7 Russia IRINA MAKEEVA

8 Kazakhstan OXANA PISMENNAYA

9 Russia RUZIA GABDRAKHMANOVA

10 Georgia NINO MAKHARADZE

 

 

 

Senior Women +80 kg Left 

1 Russia ALINA SAMOTOY 

2 Latvia ZANNA CINGULE 

3 Egypt GIHAN MOUSTAFA 

4 Russia VALENTINA BALCHUGOVA 

5 United States CATHY MERRILL 

6 Sweden KRISTINA JONSSON 

7 Belarus TATSIANA KALIUK 

8 Lithuania EGLE VAITKUTE 

9 Kazakhstan ANTONINA LISSYANSKAYA

10 Italy CARMELA D'APICE 

11 Sweden LOVISA WAHLSTROM 

12 Turkey nurbanu karayel

 

Senior Women +80 kg Right

1 Russia ALINA SAMOTOY

2 Russia VALENTINA BALCHUGOVA

3 Latvia ZANNA CINGULE

4 Egypt GIHAN MOUSTAFA

5 United States CATHY MERRILL

6 Belarus TATSIANA KALIUK

7 Lithuania EGLE VAITKUTE

8 Kazakhstan ANTONINA LISSYANSKAYA

9 Italy CARMELA D'APICE

10 Sweden LOVISA WAHLSTROM

11 India DINSHA DEVSHI PATEL

12 Turkey nurbanu karayel

13 Nigeria IJEOMA SORIBE

Archive >>>

Language