Language
/ Kontakt /

Jak poruszać się po Azerbejdżanie? >>>

Jak poruszać się po Azerbejdżanie? # Siłowanie na ręce # Armwrestling # Armpower.net

Baku nazywane Paryżem Wschodu, będzie miastem, w którym armwrestlerzy z całego świata zawalczą o tytuł Mistrza Europy. ()

Co warto zwiedzić?

Średniowieczne Stare Miasto (Icheri Sheher). Mimo doświadczania licznych trzęsień ziemi, znajduje się w bardzo dobrym stanie i zostało efektownie odrestaurowane. Wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednym z najcenniejszych zabytków Starego Miasta jest kamienna Wieża Dziewicza (Qiz Qalasi, Maiden's Tower).

Pałac Szachów Szyrwanu (azer. Şirvanşahlar Sarayı) w większości pochodzący z XV wieku. W jego pobliżu znajduje się z kolei minaret Siniq Qala z II poł. XI wieku.

Zabudowa to w dużej mierze kamienice z początku XX w. prezentujące różne europejskie style. To właśnie dlatego mówi się o BakuParyż Wschodu. Wszystko jest odrestaurowane, z tłumami spacerowiczów i miłośników zakupów. tu najdroższe butiki i najlepsze restauracje.

Najbardziej spektakularne wieżowce to Flame Towers czyli Wieże-Płomienie. Trzy wysokościowce w kształcie spektakularnych płomieni o wysokości 190 metrów widoczne z różnych części miasta.

Bulwar liczy kilka kilometrów długości, ale stale rośnie. Szeroki jest nawet na kilkaset metrów, a na nim pełno alejek i ławek. Jest także "tańcząca" fontanna, nowoczesne molo, restauracje, wesołe miasteczko, Muzeum Dywanów i centrum handlowe.

 

Gdzie się bawić?

Baku słynie z nocnego życia. Pełno tu restauracji, klubów i dyskotek. Znane wydawnictwo turystyczne Lonely Planet w swoim rankingu umieściło Baku w dziesiątce najlepszych miejsc na świecie dla miłośników miejskiego, nocnego życia.

 

Jak płacić?

Jednostka monetarna 1 manat = 100 gopików.

Sieć punktów wymiany walut i bankomatów jest dobrze rozwinięta (akceptowane karty VISA, MasterCard/Eurocard, American Express czy Maestro). Można płacić kartami w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, stacjach benzynowych i centrach handlowych.

 

Na co uważać?

Należy unikać alkoholu pochodzącego z niesprawdzonych źródeł (np. nabytego na bazarze).

Nie ma przeszkód w fotografowaniu, z wyjątkiem oznaczonych obiektów, a także okolic granicy państwowej (należy na to szczególnie uważać w Republice Nachiczewańskiej, w której strefy przygraniczne zajmują dużą część terytorium). Azerbejdżanie chętnie pozują do zdjęć, należy jednak zawsze pytać o zgodę, choćby gestem czy uśmiechem.

Azerbejdżan jest krajem bezpiecznym. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Kradzieże samochodów, napady i rabunki wciąż rzadkością. Należy zachować natomiast dużą ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę. Liczba wypadków z udziałem pieszych jest bardzo duża.

 

Kuchnia

W kuchni dominuje baranina, wołowina oraz drób, wieprzowina jest trudniej dostępna.

Kuchnia azerbejdżańska opiera się głównie o ryż i mięso. Pilaw jest bodaj najważniejszym daniem, prawdziwym królem na tutejszym stole. Znane także "gołąbki" zwane dolma - mogą mieć postać faszerowanych papryk i pomidorów lub być zawijane w liście winorośli. Jedzenie tureckie - w tym kebaby i dönery - jest traktowane jak swoje. Zupa z soczewicy (mercimek çorbası) i ayran, który popija się do obiadu, to posiłki zupełnie na miejscu. Poza specjałami lokalnymi, dostępne kuchnie innych nacji. Na szczególną uwagę zasługuje kuchnia gruzińska ze swoim chaczapuri lub chinkali. W Baku bez trudu można znaleźć restauracje ukraińskie, hinduskie czy też chińskie.

 

Zasady

W odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, a mężczyźni ubierają się w długie spodnie (miejscowi mężczyźni nie noszą publicznie krótkich spodenek, ale taka odzież nikogo nie razi).

 

Ubezpieczenie i zdrowie

Honorowane polisy zdrowotne międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem.

W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia - mają bardziej nowoczesny sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 EUR. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 EUR, u specjalisty nawet do 50 EUR. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje nie mniej niż równowartość 80 EUR.

 

Przewóz przedmiotów itp.

Jeśli na ME w Azerbejdżanie zabierasz ze sobą cenne przedmioty pamiętaj, że przy wjeździe do tego państwa należy zadeklarować wszelkie posiadane cenne rzeczy, takie jak np. biżuterię, laptopy, dzieła sztuki, czy drogie aparaty fotograficzne.

Natomiast, aby wywieźć antyki, dywany czy wyroby jubilerskie należy okazać rachunki oraz specjalne certyfikaty wydawane przez Ministerstwo Kultury (w ich uzyskaniu pomocy udzielają dobre sklepy z takimi przedmiotami).
Z Azerbejdżanu można wywieźć do 0,5 kg czarnego kawioru.
Surowe kary, bez możliwości ich odbycia w swoim kraju, nakładane za posiadanie, przewóz i handel narkotykami i środkami psychotropowymi. Przyjmując leki psychotropowe podczas podróży należy posiadać stosowne zaświadczenie lekarskie. Bezwzględnie karane również nielegalne posiadanie i handel bronią.
 

 

 

Przy pisaniu tego artykułu korzystałam z informacji zawartych na stronach:

http://www.kaukaz.pl/azerbejdzan/turystyka/poradnik_turysty/przepisy_meldunek.php

http://wikitravel.org/pl/Azerbejd%C5%BCan

http://podroze.onet.pl/azerbejdzan

 

 

im

archiwum >>>

Language